Yaz mevsiminin güzelliklerini düşünürken kötü yanlarını düşünmek istemiyoruz. Güneş ışınları çoğu zaman yararlı olsa da bazen vücudumuza olan zararlarını da göz ardı etmemek gerekir. Güneşin altında fazla kaldığımızda vücudumuzda kırmızı izler ve lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler çoğu zaman yüzümüzde cilt altı lekelerine sebep olur ve güneşin tam olarak dik geldiği genellikle yanak ve göz çevresinde oluşur.  Bu lekeleri en başından önlemek istiyorsanız eğer birkaç tüyo ile başlayabiliriz.

  • Tam güneşin tepede olduğu yani öğle zamanı dışarı çıkmamalısınız.
  • 50 faktör güneş kremi kullanın.
  • Yüzünüzü her fırsatta nemlendirin.
  • Güneşe çıktığınızda yüzünüze hafif makyaj uygulayın ve makyaj malzemelerini güneş etkili seçmelisiniz.
  • Dışarı çıktığınızda güneş gözlüğü, şapka gibi koruyucu aksesuarlar kullanın.

Eğer güneş lekelerini engelleyemediyseniz o halde lekelere bulduğum birkaç çözümü incelemeye ne dersiniz?

Öncelikle en doğalından ve elimizde bulunan bir çözümden bahsedeceğim.

  • Güneşten yeni yanmış bir cilde ilk olarak uygulanacak çözüm saf yoğurttur. Yoğurdu yanmış bölgeye zamanında uygularsanız kızarıklığı azaltır.

  • Bir diğer öneri ise, güneşten yeni yanmış yüze uygulanacak salatalık ve karpuz maskesidir.

Limonun ve sirkenin soyucu ve asit içerdiği için temizleyici özelliğini bilmeyen yoktur. Güneşten yanmış bölgeye peeling maske şeklinde uygulanan bu karışımı yüzünüzde 10 dakika boyunca tutarsanız eğer yüzünüzdeki lekelerin azaldığını hissedeceksiniz. Bu formülü bir hafta boyunca yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüzünüz hassas yapıda ve alerji riski taşıyorsa eğer yapmanızı önermiyorum.

 

Güneş lekelerini giderici kolay maske tarifi;

Karpuz çekirdeği

1 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı arpa ya da yulaf unu

Karpuz çekirdeğini blenderdan geçirerek toz hale getiriyoruz. Daha sonra diğer malzemeler ile birleştirerek karışımımızı oluşturuyoruz. Oluşan karışımı her gün yüzümüze maske şeklinde uyguluyoruz.

Eğer yüzümüzde birkaç sene üst üste güneş lekesi oluştuysa lazer veya güneş peelingi ile cildin yenilenmesine, gözeneklerin sıkışmasına ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Lazer işlemi yazın yapıldığında yüzünüzde bir takım biyokimyasal etkiler görülebilir. O yüzden lazer işlemini kışın yaptırmanızda fayda var.

Mükemmel sonuçları kısa sürede kendi gözlerinizle göreceksiniz.

2 Comments

Yorum yaz