Kadınların daha uzun, daha zarif ve daha özgüvenli olmasını sağlayan topuklu ayakkabıları kullanmak bir statü göstergesidir. Ancak çoğu zaman topuklu ayakkabılar rahatsız olmanıza neden olur. Bazı detaylara dikkat ederseniz topuklu ayakkabılarınızda sıkıntı yaşamazsınız.

  1.   Ayakkabı alışverişini akşamları yapmalısınız: Gün boyu yorulan ayaklarınız şişer ve yürümenizi        zorlaştırır. Bu nedenle akşam saatlerinde alışveriş yaparsanız şişmiş ayaklarınız ile de rahat edip edemeyeceğinizi anlarsınız.
  2. Ayakkabıyı denerken çiftiyle birlikte deneyin: Her iki ayağınızda eşit değildir. Bu nedenle tek ayağınızda denediğinizde öbür çiftinde sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız her iki ayakkabıyı da denemelisiniz.
  3. Geniş ve kısa topuklu ayakkabıları tercih edin: Topuklu ayakkabılarla yürümek ip üzerinde yürümek gibi zordur. Özellikle ince ve çok yüksek topuklu ayakkabılar kullandığınızda bu durum ciddi rahatsızlıklara neden olur. İnce ve yüksek topuklar yerine, geniş ve alçak topuklar kullanmanız daha doğru olacaktır.
  4. Sivri burunlu ayakkabılardan uzak durun: Yapı itibari ile ayaklarımızın ön kısmı geniş topuk kısmı dardır. Sivri burunlu olan ayakkabılar ayak parmaklarımızın büzüşmesine ve bu durum da ayaklarımızın gün içerisinde çok fazla ağrımasına neden olur. Bu nedenle bu tip ayakkabılardan uzak durmalısınız.
  5. Ayak yapınıza uygun ayakkabı seçmelisiniz: Her insanın ayak yapısı farklıdır. Bu sebeple ayakkabı seçimlerinize ayağınızın taraklanma şekline uygun seçmelisiniz.

Yorum yaz