Kategori

Teknoloji

Kategori

İnstagram’a Gelen IGTV Özelliği Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin neredeyse en fazla kullanılan sosyal ağı olan İnstagrama gelen IGTV özelliği çok ses getireceğe benziyor. Nedir diye kısaca bahsedecek olursak: artık instagramda 15 saniye ya da bir dakikadan fazla video paylaşılabilecek diyebiliriz. Bu özelliğin çoktan gelmesini umuyorduk. Öyle ki telefonla geçirdiğiniz süreyi arttıracak bu özellik ‘televizyonda geçirilen süreyi de telefona eklemek’ gibi bir hedef belirlemiş.

Şu anlık 10 dakikalık videolar çekilmeye başlansa da bir saate kadar çıkacağı gündemde. Bu özelliğini duyunca bizlerin aklına hemen YouTube’da rakip olur mu? Soruları geliyor. Bizde bu soruya neden olmasın! Cevabını verebiliriz. Reklam alımları başlandığında daha kolay video çekimi ve yüklenmesi açısından birçok youtuber IGTV’ye kayabilir. Bizim başarılı bulduğumuz IGTV Özelliğini nasıl geliştireceklerini görmek de büyük merak konusu olacak.

WhatsApp’daki Yeni Güncellemeyle Güvenlik Önlemleri Sıklaştırıldı!

Facebook’tan gelen beklenmeyen güvenlik sorunlarından sonra WhatsApp  ve İnstagram güvenliği daha sıkı tutacağa benziyor. Sosyal mecraların bilgi sızdırmasına yönelik tereddütler yaşayan insanların tedirginliğini biraz olsun hafifletmek ve kendilerini güvende hissetmeleri için WhatsApp özgün güvenlik önlemleri çalışmalarına başladı. çalışmalar sonuç verirken ilk adım gecikmedi.

WhatsApp ’tan gelen mesajları veya herhangi bir etkileşimde bulunmaya çalışan tanınmayan numaralı tespit edip sizinle doğrudan etkileşime geçmesini önleyen bir sistem geliştirildi.  Ön sürümü başarılı olan bu sürec tüm sürümlere uyarlandı. Android’e gelen bu özelliğe vCard deniliyor. VCard’a biraz daha değinecek olursak güvenliğinizin had safhaya çıktığını hissedebilirsiniz. Eğer size WhatsApp’dan ulaşmaya çalışan kişiyle iletişim kurmayı istemiyorsanız size sunulan seçenekler ile onu reddedebiliyorsunuz. Ve o kişi size bir daha ulaşamıyor. Fakat size ulaşmaya çalışan kişilerin vCard’ın tanıması için önceden kayıt etmeniz gerekir. Bu şahane özelliğe sahip olmak için Whatshap’ınızı güncellemeniz yeterli.

 

Yapay Zekâ Aslında Tehlikeli mi? İnsanları Köreltiyor mu?

Yapay zekânın ülkemizde popüler olmaya başlaması her ne kadar geliştiğimizi ve ilerlediğimizi gösterse de aslında bu durumun arkasında gizli olan birçok tehlikenin farkına varmamız gerektiğini dile getirmek istiyoruz. İnsan hayatını kolaylaştırıyor mu, yoksa köreltiyor mu? Bu unsuru tanımlayabildiğimizde aslında onu bilinçli şekilde tanıyabiliriz. ‘Hadi sen yorulma ben yaparım’ gibi olduğunu düşünüyorsanız bence biraz yanılıyorsunuz. Her işinize koşturan bir robotunuz olduğunda dünyadaki tek ağırlık sizlersiniz gibi algılanıyor. İnsanlara ihtiyaç duyulmayan insanın geliştirdiği bu teknolojinin tehditlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;