Kategori

Sağlık

Kategori

Mevsim Geçişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış mevsiminin ağırlığından kurtuluyoruz derken çoğu zaman bahar mevsiminin getirdiği dengesiz hava değişiklikleriyle hasta olabiliyoruz. Bu durum bazen soğuk algınlığını bazen alerjik enfeksiyonları bazen de grip, burun tıkanıklığını ve hatta boğaz ağrılarını da beraberinde getirebiliyor. Bu durumun sebebi ise genellikle,  dengesiz havalardan dolayı vücudumuzun savunma mekanizmasının zayıflamasından kaynaklanır. Durum böyle olunca bir anda bahar güneşinde kendimizi hastalıklardan alıkoyamayabiliriz. Grip, toplu ortamlarda kolayca yayılan bir hastalıktır. Haliyle bu durum hız kesmeden ortamdaki herkese kolayca yayılabilir. Eğer sizlere henüz bulaşmadıysa şanslısınız. Ortalık hastalığı olarak dolaşan bu durumu bir süre üzerinizden atamayacağınız aşikâr.

Özellikle bağışıklığı zayıf kişilerde etkisinin oldukça fazla olacağı mevsim geçişleri hastalıklarında, beslenmenize ve düzenli uykunuza dikkat etmeniz, ayrıca önerilen hususlardan oluyor. Bol su tüketimi de vücudunuzu dinç tutmanıza yardımcı olacaktır. Günlük önerilen su miktarına uyduğunuz takdirde vücudunuzdaki mikropları dışarı atmanız kolaylaşır.

Grip enfeksiyonu size bulaştığında başvuracağınız diğer bir etkili yöntem ise, tuzlu su ile ağzınızı ve burnunuzu gargaramanızdır. Kolay ve etkili bir yöntem olarak bilinen gargara sayesinde rahat nefes alacaksınız ve boğazınızın yolları ferahlayacaktır.

Bunun haricinde birde nane limon, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya gibi çayların etkisi de yadsınamaz bir gerçektir. Gün içerisinde sıcak duş eşliğinde iki veya üç kez tükettiğinizde hastalığınızı yavaş yavaş üzerinizden attığınızı hissedeceksiniz.

 

Kahve Tüketiminin Vücuda Olan Etkileri

Kahveye yavaş yavaş alışan bir toplum olduğumuz aşikâr. Dünya genelinde ise kahve tüketimi günde yaklaşık 2.5 milyar fincan tüketiliyor. Dünyada bu kadar fazla tüketilen bir içecek olmasının sebepleri elbette saymakla bitmiyor. Uyku problemlerine ve vücudunuzun kan dolaşım ritmini hızlandıran kahve tüketimi aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırır. Bir rivayete göre aslında kahveyi sık tüketenler için gece uykularına bir etkisi bulunmadığı konuşuluyor. Nadir kahve tüketenlere ise tam olarak uykusuzluk hissini yeşertiyor adeta.

Kışın da Sağlıklı Kalmak için Dikkat Etmeniz Gereken 5 Etmen

Soğuk havaların vücudumuza olan olumsuz etkileri oldukça fazladır. Hareketsizlikten ve enerji kaybından dolayı çoğu zaman günlük maratona uyum sağlayamayarak yenik düşebilirsiniz. Kendinizi kış şartlarına uyum sağlayacak hale getirmeniz biraz zaman alabilir. Bu durumların doğuracağı hastalıklarla tanışmadan önce önerilerimizi dikkate alarak kendinize uyarlayabilirsiniz.

SAĞLIKLI BESLENME

Hemen hemen herkesin günlük olarak tüketmesi gereken sağlıklı besinleri kışın arttırmanız gerekir. Bol bol C vitamini ve sebzeleri kendi damak zevkinize uygun olarak tüketmenizde fayda var. Mevsimsel sebzeler bu noktada sizlere oldukça fayda sağlar ve metabolizmanızı hızlandırır.

SICAKLIK

Vücudunuzu daima sıcak tutmaya çalışın. Özellikle elleri ve ayakları sıcak tutmak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını ve enerjik olmanızı sağlar.

YAĞ TÜKETİMİ

Kış boyunca hareketsiz kaldığınızı düşünürsek yağ tüketiminde değişikliğe gitmenizi öneririz. Doymamış yağları azaltıp zeytinyağı ve tereyağı tüketmelisiniz.

GÜNEŞ IŞIĞI

Soğuk havaların gelmesiyle güneş ışınlarını daha az görmeye başladık. Bu noktada vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamini sağlamalısınız. Bu yüzden D vitamini takviyesi yapmanız gerekir.

SPOR

Vücudunuzun kış boyunca hareketsiz kalmasına izin vermeyin. Mesela kış sporlarına özen göstererek kendinize bolca hareket sağlayabilirsiniz. Ya da spor salonlarına giderek yüzme gibi aktivitelerle vücudunuza denge sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Zayıflamaya Doğal Çözüm Chia Tohumu Diyeti

Son dönemde çok fazla aranan bir besin maddesi haline gelen chia tohumunun sağlığımıza olan faydaları anlatmakla bitmezken şimdi de kilo problemi yaşayanların imdadına yetişiyor. Güney Amerika’dan Dünyaya yayılan chia tohumu aslında çok uzun zamandır kullanılıyormuş. Chia iki gelişmiş medeniyet olan Aztek ve Mayalıların sağlık sırrı olabilir.

Elmanın Bilinmeyen Faydaları?

Elma hemen herkesin her öğün tüketebileceği meyvedir, bu sayede en fazla tüketilen meyvelerdendir. Ülkemizin her her bölgesinde üretiliyor olabilmesi de bizlere tüketim kolaylığı sağlıyor. Peki, bu kadar fazla tüketilen elma içeriğinde neler var bizlere faydaları nelerdir?

 • Elma suyunda çeşitli mineraller vardır, yüksek miktarda potasyum içerir.
 • Bağışıklık sistemimizi destekleyerek bizleri hastalıklara karşı korur.
 • Elma A,E,B6,C,K vitaminlerinin kaynağıdır.
 • Beynimiz ve sinir sistemimiz açısından olmazsa olmazdır, her ikisinin de daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sinir hücrelerinin hasar görmesini engeller ve beynimizde yaşlılıktan dolayı meydana gelen etkilerin azaltılmasını sağlar.
 • Dişlerimiz için olmazsa olmazdır, dişlerdeki mikropların öldürülmesini dişlerin daha temiz, güçlü, beyaz ve sağlıklı olmasını sağlar. Diş çürümelerini engeller.
 • Elma içeriğindeki yüksek lif sayesinde kilo vererek isteyenlerin en önemli yardımcı olurken, sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, lifli besinlerin Parkinson hastalarına iyi geldiği bilinmektedir ayrıca bu lifler kan şekerinin düşürülmesini sağlar.
 • Liflerin kolesterol oranının sağlıklı seviyede kalmasını sağladığı bilinmektedir.
 • Diyabete yakalanma riskini azaltır.
 • Kataraktı %15 oranında azaltmaktadır.
 • Demir eksikliğini giderdiği bilinmektedir.
 • Sabahları aç karnına bir elma kabızlığa iyi gelmektedir.

Her bir elma tükettiğinizde, toksinlerin sebep olduğu hastalıklardan korunabilirsiniz.

Kış Hastalıklarından Korunmak için Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Soğuk havaların hissedilmeye başlanmasıyla biraz stres dolu günler yaşayabiliriz. Nedeni basit aslında, ardı arkası kesilmeyen hastalıklar. Bunların başında ise; grip, nezle, soğu algınlığı geliyor. Kış aylarında kolaylıkla tutulacağımız bu hastalıklardan kurtulmak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bu yüzden şifayı kapmadan önce bazı önlemler alınmalı. Bunların en başında elbette ıslak saçla dolaşmama, ince kıyafetlerle dışarı çıkmama gibi yöntemler geliyor. Bu yöntemleri aslında herkes biliyor. Peki! Beslenmemize gereken önemi veriyor muyuz bu süreçte? Diye düşünecek olursak veremediğimizi aksadığını hissettiğimiz olmuştur. İllaki hasta olduktan sonra değil sürekli şifa niyetine tüketmemiz gereken birçok besini tüketmiyoruz.

Meyveler

Bu besinlerin en başında kış meyveleri geliyor. Tam bir vitamin deposu olan turunçgilleri her gün özenle tükettiğimiz de vücudunuzun daha zinde olduğunu hissedebilirsiniz. Grip ve nezle gibi kışın en temel hastalıklarından bizleri korur adeta kalkan görevi görürler. Öksürüğü azaltır, tansiyonu dengeler, kalp hastalıklarından korur, cildi güzelleştirir. C vitaminin yanı sıra turunçgillerde A ve B vitaminleri, şeker, lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, folik asit ve bakır gibi mineraller de bulunur.

Portakal, mandalina, limon, greyfurt, bergamot gibi…

Yeşil sebzeler

Ülkemiz kış sebzeleri bakımından oldukça zengindir. Bu konuda şanslı olduğumuzu bildirmek isterim. Elimizde imkânlarımız ve bol çeşitli sebzelerimiz varken bunları kullanmamız gerekir. İster çiğ, isterseniz pişmiş fark etmez vitamini vücudunuza aldığınızda enerji verecek olan bazı sebzeler: marul, maydanoz, semizotu, ıspanak, lahana, turp…

Kuru meyveler

Kuru meyveler her zaman tüketmemiz gereken besinlerden.

Çünkü besin değeri açısından oldukça zengin olan bu meyveler vücudumuzun bütün temel vitaminlerini karşılar. Yoğun bir günde açlığınızı giderir, enerjinizi artırır, kendinizi zinde hissettirir ve bütün yorgunluğunuzu alır. Sindirim sorunlarına iyi gelir ve oldukça kuvvetli bir antioksidandır. Kemiklerimizi güçlendirir ve kan basıncınızı düzenler.

Ceviz, kuru üzüm, badem, kültür eriği, kuru incir, kuru kayısı gibi.

Deniz Ürünleri

Omega 3 açısından oldukça zengin olan deniz ürünleri bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Protein bakımından oldukça zengin olan deniz ürünleri özellikle çağımızın hastalığı olan Alzheimer hastalığından bizleri korur. Kolesterolü dengeler, kalbe, göze,  cilde ve vücuda iyi gelir. Özellikle çocuklar açısından hafta da en az bir kere deniz ürünü tüketilmesi zekâ ve kemik gelişimi açısından oldukça önemlidir. Taşıdığı Omega 3 yağı saçlarımızın ve cildimizin korunmasına yardımcı olur. Gribe karşı en etkili çözüm yollarından biridir.

Balık çeşitleri, ıstakoz, karides gibi.

 

Karanfilin Faydaları

Karanfil tüketimi pek yaygın olmasa da eski zamanlardan beri kullanıldığı ve sağlığımız üzerinde pek çok önemli etkisi olduğu bilinmelidir. Aromasından dolayı tercih edilmiyor olabilir ancak faydaları inanılmaz.

Karanfil, çok keskin bir kokuya sahip, yemekler de çaylarda hatta tıp alanında kullanılan bir bitkidir. Baharat ve sulu yemeklere lezzet katar.

 • İçerisinde omega 3 ve omega altının bulunduğu ender bitkilerdendir.
 • A, K, E ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir bitkidir.
 • Kalsiyum, potasyum, sodyum ve manganez deposudur.
 • Karanfili kaynattığınız zaman eskiden kullanılan o çok meşhur diş ağrısı ilaçlarının kokusunu alırsınız; çünkü o ilaç karanfilden yapılıyordu, karanfil diş ağrısının giderilmesinde kullanılmasının yanında diş macunu içeriği olarak da çok fazla tercih edilmektedir. Şiddetli olmayan diş ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir.
 • Kötü nefes kokusu sorunu yaşıyorsanız ağzınıza bir adet karanfil atmanız yeterli olacaktır. Ayrıca ağızda oluşan yaraları da iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Şişkinlik sorunu yaşıyorsanız karanfili kaynatıp tüketebilirsiniz.
 • Kalbi güçlendirirken kan dolaşımınızın hızlanmasına yardımcı olur.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı, ateş ve balgamın giderilmesinde kullanılabilir.
 • Ayrıca karanfil yorgunluğu giderici etkiye sahiptir.
 • Stres sorunu yaşıyorsanız aromalı bir çaya nane ve karanfil ekleyerek mükemmel bir yatıştırıcı elde edebilirsiniz.
 • Hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Mide bulantısına iyi geldiği bilinmektedir.

Adeta C Vitamini Deposu! Mandalinanın Faydaları?

Mandalina soğuk kış günlerinin temsili meyvelerindendir, C vitamini deposu olan mandalinayı artık sadece kışın değil her mevsim rahatlıkla bulmak ve tüketmek mümkün. Tadı, kokusu ve lezzetiyle birlikte içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde adeta bir şifa kaynağıdır mandalina. Sadece gıda olarak tüketilmeyen mandalinanın kullanım alanları da çeşitlidir. Tatlılarda, dondurma ve şekerlerde, reçel, marmelat, meyve suyu kullanılan mandalina, parfüm ve cilt bakım ürünlerinde de tercih ediliyor.

Mandalina;

 • Özellikle nezle, grip, soğuk algınlığının tedavisinde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemimizi koruyarak bizi hastalıklar karşısında dirençli hale getirir.
 • Karbonhidrat açısından zengindir bu yüzden kilo probleminiz varsa aşırı tüketimden kaçınmalısınız.
 • Lif içeriği fazladır bu sayede tok tutar ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.
 • Protein içerir.
 • E ve C vitaminleri bakımından zengindir, C vitamini karaciğer kanserine karşı koruyucu etki yaratmaktadır. C vitamini serbest radikallerin düşmanıdır, bu sayede serbest radikallerin yarattığı tüm hastalıklardan korunmanızı sağlar.
 • Düşük kan basıncı seviyesini dengelemenize yardımcı olur.
 • Damar tıkanıklığına iyi gelir.
 • Şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği mandalina her meyve de olduğu gibi mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi gerekiyor günde 2-3 adet sofralarda yer alması gerek bir meyvedir.
 • İçeriğindeki çözünür posa nedeniyle kolesterolü düşürücü bir etki yarattığı bilinmektedir.

Kilo Verdiren Elma Çayının Hastalıklara Faydaları

Elma deyip geçmemek gerekiyor. Şifası tabii ki kabuğunda ve elmayı çay olarak tüketmek istiyorsanız, hazırlaması çok pratik olmakla birlikte, tatlandırmak istiyorsanız tarçın ve elma aroması eklemeniz gerekiyor. Kış aylarında sık sık kullanabileceğiniz gibi yazın da buz ekleyerek içerseniz hem serinlemiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz.

Elma Çayının Faydaları:

1-Kalorilerle başınız dertte ise elma çayını içerken içiniz rahat olsun çünkü kalorisi çok düşük olmakla birlikte metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde daha çabuk ve doğal yollarla kilo vermenizi sağlayacaktır.

2-Özellikle kışın büyük küçük hepimizin başlıca derdi öksürük ve balgam bu iki sorunu hazırlayacağınız elma çayı ile kolaylıkla atlatabilirsiniz.

3-Elma da A ve C vitaminleri bulunmaktadır. A vitamini göz sağlığımız için gerekliyken C vitamini ise bağışıklık sistemi için olmazsa olmazdır özellikle kış aylarında. Elma çayı sayesinde bağışıklık sistemimiz güçlenir ve enfeksiyonlara karşı daha dirençli oluruz böylelikle hastalıkları daha çabuk atlatmış oluruz. Elma ayrıca B-6 vitamini içerir B-6 vitamini beyaz kan hücrelerinin yapımını sağlar, lenf organlarını korumaya yardımcı olur.

4-Elma çayının sindirim sistemimiz üzerindeki faydalarına bakacak olursak başta hemoroit, kabızlık gibi problemleri giderdiği bilenmekle birlikte içine ekleyeceğiniz tarçının da kolon kanseri üzerinde kemoterapi özelliği gördüğünü bilmeniz gerekir. Bir de elmaya eklediğiniz tarçın kan şekerinizin düzenlenmesini sağlar yani kolesterol seviyenizi düzenler ve kötü kolesterolü düşürür.

5- Özellikle baş ağrısı başta olmak üzere çeşitli ağrıların giderilmesinde kullanılabilecek doğal bir yöntemdir.

6-Elma çayı ağız sağlığı ve bakımı için çok önemlidir, içeriğindeki vitaminler ağız içindeki yaraların iyileşmesini sağlar, diş etlerini besler.

 7-Son olarak elma çayının; uykusuzluk, yüksek tansiyonu düşürme, romatizma ve gut hastalığına karşı bitkisel bir tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir.

 

Soğuk Algınlığı ve Gripten Kesin Kurtulma Yolları

Havalarda soğumaların hissedilmeye başlanmasıyla birlikte hastalıklara davetiye çıkaran esintileri hissetmeye başlıyoruz. Dikkat edilmediği takdirde şifayı kapmamız an meselesi. Hele de yakınımızdan birisinin hasta olduğunu düşünürsek bize de ışık hızıyla ulaşması kaçınılmaz olur. Grip, insanlarda baş ağrısına, hapşırmaya ve birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Grip olduğunuzda bol su tüketmeniz gerekir. Su tükettiğiniz takdirde vücudunuzda oluşan bakterileriler ve virüsleri dışarıya atmanız kolaylaşır. Stres bağışıklık sisteminizi zayıflatarak grip olmanızı kolaylaştırır. Grip olduğunuzda vücudunuzu sıcak tutmalısınız.

Özellikle geçiş mevsimlerinde yazdan kışa geçerken kapıldığımız soğuk algınlığından doğal yöntemler ile kurtulmak mümkün. Sizlere sunacağımız önerileri ve formülleri gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Bir bardağa yarım limonu sıkarak üzerine biraz su ekleyin. Karıştırıp içtikten sonra boğazınızda oluşan balgamın sökülmeye başladığını hissedeceksiniz. Ayrıca boğazınızı açmak için bir diğer önerimiz, salep içmenizdir. Eğer boğanız kurumuş ve öksürüyorsanız kesinlikle öneriyoruz.

Bol bol C vitamini tüketmek hem hastalıkta hem de olmadan önce uygulamanız gereken yiyecekler. Günlük olacak tükettiğiniz takdirde vücudunuzun da zinde olduğunun farkına varacaksınız.

Zencefil çayı: Zencefilin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Grip enfeksiyonunun geçmesine de faydası olan 2,5 cm zencefili yarım limon ve balla karıştırarak içebilirsiniz.