Para kazanmak zor, kazanılan parayı etkili ve düzenli olarak harcamak çok daha zor. İhtiyacımız olmadan veya fiyat araştırması yapmadan alışveriş yapmak bütçenize zararlar verebilir. Peki hesaplı alışveriş nasıl yapılır?

Öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı netleştirin. İndirimde olan ürünleri, sırf indirimde olduğu için, belki kullanırım diye almamalısınız. Her yerde gördüğünüz peşin fiyatı taksit kampanyalarına aldanmayın. Büyük mağazalarda alışveriş yapmıyorsanız nakit kullanın ve pazarlık yapın.

Alışveriş yapmak için spot veya fabrika satış mağazalarını tercih edebilirsiniz. Buralarda genelde ürünler daha uygundur ve indirimlerden yararlanabilirsiniz. Sadece giyim alışverişlerinizi değil, teknoloji, beyaz eşya, mobilya alışverişlerinizi de bu mağazalardan yapabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji oldukça gelişmiş olduğundan artık aradığımız bir çok ürünü uygun fiyatlarla internetten bulabilirsiniz. Alışveriş sitelerinde dükkan masrafı, kira giderleri olmadığından uygun fiyatları ile satış yapmaktadırlar.

Reklamlardan ve algı yöntemlerden etkilenmeyin. Önceliğiniz ihtiyaçlarınız doğrultusunda olmalıdır. Ekonomik alışveriş yapmak için bilinçli ve sorgulayıcı tüketici olmalısınız. Kaliteli ürünler tercih edin ve kalitenin bir bedeli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hesaplı alışveriş için neler yapılabilir, diye düşünüldüğünüzde ucuz ürün akla gelmemelidir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı ürünler yerine ondan daha ucuz olan daha kalitesiz daha kısa sürede deforme olacak ve kullanırken hoşlanmayacağınız bir ürünü sadece hesaplı diye almak daha sonra yeniden benzer bir ürünü almaya davetiye çıkarır.

Yorum yaz